ششمین موج انقراض انواع مهره‌داران آغاز شده است

 پژوهش تازه‌ای نشان می‌دهد که انقراض انواع حیوانات در ششمین موج "نابودی گروهی"، بیش از یک صد بار پرشتاب‌تر از دوره‌های پیشین است. انسان ‌هم به عنوان گونه‌ای از انواع "مهره‌داران"، یکی از قربانیان احتمالی این روند است.
 
براساس جدیدترین گزارش گروه پژوهش‌گران سه دانشگاه پرینستون، استنفورد و برکلی آمریکا که در مجله‌ی "پیشرفت علم" روز جمعه (۱۹ ژوئن) منتشر شده، تنوع جانوران مهره‌دار در سراسر جهان در حال کاهش است. بنا به گفته‌ی ژرالدو سپاروس، مدیر این گروه پژوهشی که در دانشگاه ملی مکزیک تدریس می‌کند، در صورتی که برای جلوگیری از "شتاب سرسام‌آور" انقراض گونه‌ها، اقدامات اساسی صورت نگیرد، "میلیون‌ها سال" طول خواهد کشید تا کره‌ی زمین به وضعیت عادی خود برگردد.
 
این تحقیقات که بر اساس فسیل‌های به‌جا مانده از جانوران مهره‌دار روی زمین طی ۵۴ میلیون سال قدمت آن صورت گرفته، سرعت مرگ و میر گروهی انواع مهره‌داران را در دوره‌ای که انسان هنوز وجود نداشته، با امروز مقایسه می‌کند: به گفته‌ی ژرالدو سپاروس در گذشته‌ی بدون حضور انسان در یک قرن، تنها ۲ نوع از میان ۱۰ هزار گونه جانور مهره‌دار، منقرض می‌شد و در طی قرن گذشته این روند، با سرعت ۱۱۴ برابر بیشتر از پیش در جریان است.
نابودی طبیعت؛ نابودی نوع بشر
پل اهرلیش، یکی دیگر از پژوهش‌گران این گروه که در دانشگاه استنفورد تدریس می‌کند، اطمینان دارد که ششمین موج انقراض انواع مهره‌داران در روی زمین آغاز شده است. به گفته‌ی ژرالدو سپاروس، اگر جریان نابودی مهره‌داران با این روال پر شتاب ادامه پیدا کند، «نوع بشر زودتر از آن‌چه تصور می‌رفت، از بین خواهد رفت.»
پانداها، از گونه‌های در حال انقراض
آلودگی‌های زیست محیطی، افزایش دمای زمین، از میان رفتن جنگل‌ها، از عوامل تعیین‌کننده‌ی شتاب‌گیری انقراض گونه‌های مهره‌دار است. بر اساس گزارش "اتحادیه‌ی جهانی حفظ محیط زیست ـ IUCN" ۲۶ درصد پستانداران و ۴۱ درصد دوزیستیان در خطر نابودی قرار دارند. برآوردهای این گروه پژوهشی دانشگاهی، نشان می‌دهد که بیش از ۴۶۸ گونه از مهره‌داران به دلیل دخالت‌های بی‌رویه‌ی انسان در محیط زیست نابود شده است؛ از این تعداد ۶۹ گونه پستاندار، ۸۰ گونه پرنده، ۲۴ گونه خزنده و ۱۴۶ گونه دوزیست بوده‌اند.
 
نویسندگان این گزارش در پایان از مسئولان سیاست جهانی خواسته‌اند، تلاش‌های خود را برای حفظ انواع جانوران در حال انقراض تشدید کنند، به ویژه محیط زیست طبیعی این جانوران را از بین نبرند و به بهره‌کشی از طبیعت پایان دهند.
/ 1 نظر / 32 بازدید